Allah kimseye taşıyamacağı yükü yüklemiyorsa neden bu kadar insan intihar ediyor?

Sual: Allah kimseye taşıyamacağı yükü yüklemiyorsa neden bu kadar insan intihar ediyor?
Elcevap: Yapılan çalışmalarda dünyada intihar edenlerin yüzde doksanının depresyondan kaynaklı olduğunu ortaya koymuştur. İnsanların bu noktalara gelmesinin birçok sebebi vardır.
Allah kimseye taşıyamayacağı yükü yüklemez, insanlar o yükü kendisi üzerine alır. Çünkü Allah insanı çok yönlü, donanımlı ve özellikli yaratmıştır. İnsanın sonsuz istek ve arzuları vardır. Bu yüzden kainata sığmaz. Fakat bir yandanda Allah insanı çok zayıf ve fakir yaratmıştır. İnsan bazen bir cümleden, bir olaydan ve bir hareketten etkilenebilir. Küçük bir olayın etkisi altına girip ve altında ezilebilir. Olaylar üst üste gelir ve o olaylarda hapsolur, cehennemi bir duruma düşer. Tek çıkışı intiharda görebiliyor.
Peki çözüm nerede?
Çözüm Kur’an’dadır. Çünkü

اَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَه

O [Allah] herşeyi en güzel şekilde yarattı. (Secde Sûresi, 32:7)

Ayetinden anlaşılacağı üzere yaratılan yani vücuda gelen herşey güzeldir. Çünkü herşeyi yaratan Cenab-ı Hak’dır, ondan gelen herşey güzeldir. Çünkü Cenab-ı Hak hem “Rahim” ‘dir. Yani her fiilinde bir şefkat vardır. Hem “Hakim”dir. Yani her işinde bir hikmet, amaç ve gaye vardır. Allah rastgele iş yapmaz. Çirkinlik, insanın tercihlerindedir ve kafasındadır. Bunu daha iyi anlamak için şöyle bir örnek verelim. Mesela, ölmek üzere olan bir hasta düşünelim. Ölmemesi için tek çözüm ameliyat olması. Bu ameliyatta doktor bıçak kullanmak zorunda ta ki hasta iyileşsin. Şimdi doktor bilmez ameliyat bilmez bir bedevi adam, ameliyat esnasında içeri giriyor. Doktora “sen bu adamı bıçaklıyorsun ve zulmediyorsun“ dese haksızlık etmez mi? Çünkü o bıçağı kullanmada hem bir şefkat hemde bir hikmet vardır. Fakat ameliyatın ne amaçla yapıldığını bilen bir insan bu olaydaki güzellikleri görür. Doktorun o hastaya hizmet ettiğini bilir. Aynen bu örnek gibi kainattaki bazı hadiseler (hastalıklar, musibetler, ölüm vs) o bıçağa benzer. Belki bazen acıtır. Fakat sebeplerin arkasında Allah’ın rahmetini ve hikmetini görebilirsek acılarımız hafifleşir belki lezzete döner.Çünkü başımıza gelen bütün hadiseler bize hizmet eder. Fakat insan Kur’an’ın gösterdiği gibi olaylara bakmazsa, o hizmetkarları düşman zanneder. Hadiselerin altında ezilir, belkide intihar eder.
Sonuç olarak Üstad Bediüzzaman’ın dediği gibi “Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen hayatından lezzet alır”. Allah’a tam iman eden birisi olayların altında ezilmez. Hayat yükünü Allah’a teslim eder. Her olayda Allah’ın imzasını görür. Vazifesini yapar. Allah’a tevekkül eder. Bu dünyada mutlu ve mesud yaşar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir