Bir anne evladı ne kadar hata yapsada onu ateşe atmaz. Peki Allah kafirleri yalnızca kendisine inanmadığı için cehenneme atması Allah’ın şefkatine uygun gelir mi ?

Sual: Bir anne evladı ne kadar hata yapsada onu ateşe atmaz. Peki Allah kafirleri yalnızca kendisine inanmadığı için cehenneme atması Allah’ın şefkatine uygun gelir mi ?

Elcevap: Allah sonsuz merhametlidir fakat aynı zamanda sonsuz adaletlidir.Bütün idare ve yönetimlerde isyan edenlere ceza verilir, itaat edenlere mükafat verilir.Ta ki adalet olsun. Şimdi bir padişah yönettiği yerde zalim insanlara ceza vermezse onlara acısa bu şefkat, şefkat değildir. Hatta o mazlumlara şefkatsizliktir. Ne zamanki mazlumun hakkını zalimden alırsa o zaman hakiki şefkat olur. Şimdi binlerce masum çocukları öldürmüş gaddar bir zalime bütün vicdan sahipleri en ağır bir şekilde o gaddarın ceza görmesini isterler.Elbette suçun büyüklüğü oranında cezasının şiddetide artacaktır. Şimdi O gaddarın anne ve babasının” benim çocuğuma ceza vermeyin” talebini hiçbir vicdan sahibi kabul etmez. Çünkü o zalim o çocukların hayat hakkına tecavüz etti. Onların ve ailelelerinin hakkına girdi. Elbette o şefkatli ve aynı zamanda adaletli olan padişah, o zalime gereken cezayı verecektir. Aynen bu örnek gibi kafir, Allah’ı inkar ederek hem Allah’ın hakkına hem mahlukatın hakkına giriyor. Çünkü mahlukatın , Allah’ın isim ve sıfatlarını göstermek gibi çok önemli, yüksek ve şerefli vazifeleri vardı. Kafir ise herşeye” tesadüf, tabiat, kendi kendine olmuş ” diyerek mahlukatı vazifesizlikle ve değersizlikle ittiham ederek onların hakkına girdi. Nasıl ki çok önemli bir yerde çalışan bir kişinin yaptığı işi inkar etseniz bunlar tesadüfen oluyor deseniz o kişinin hakkına girersiniz. Aynen öylede kafir, bütün mevcudatın hakkına giriyor.Onun için Allah mahlukatın hakkını kafirden alacak. O kafir aynı zamanda Allah’ı yalanlıyor. Allah’a sen bu kainatı yaratmadın diyor. Bu nimetleri sen vermedin diyor. Nankörlük ediyor. Allah’ın hakkına giriyor.Sonsuz kudret,şefkat, merhamet, adalet vs sahibi bir zatı yalanladığından sonsuz bi suç işlemiş oluyor. Onun için sonsuz bir cezayı hakediyor. Ayrıca şerefli bir padişaha, bir edrpsiz “sen beni hapse atamazsın” dese, eğer orada bir hapishane olmazsa bile padişah o sırf o edepsiz için hapishane kuracaktır.Aynen bunun gibi kafir cehennemi inkar ederek Allah’ın izzetine ve şerefine dokunuyor. Yalnızca bu sebep için bile Allah kafiri cehenneme atacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir